hhg5fdh4k3j

Z IX. historických slavností ve Zruči nad Sázavou

Vytvořeno pondělí 4. srpen 2014 5:48

V areálu zámku ve Zruči nad Sázavou se v sobotu 2. srpna konaly již XIV. historické slavnosti, tentokrát jako připomínka 100 let od vypuknutí I. světové války, dob starého Rakousko-Uherska a poválečné první republiky. „Tématu I. světové války byla věnována značná část programu, v zahradě byl vojenský tábor s ukázkou zbraní a uniforem, nechyběl ani populární Švejk a dobová hudba a tance, tématu byla věnována i výstava v galerii pod názvem „Proč mámy pláčou“.“ komentoval akci radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který se akce účastnil.

 

Návštěvníci mohli shlédnout kankán, charleston, barové tanečnice, flašinetáře, slyšet pavlačové a jarmareční písně, nechyběl ani kejklíř nebo cikánské tance. Nejen děti zaujala též část „Výboj zbraní, zbrojí a uniforem“ v podání Pánů z Kolína.

Areál byl zaplněn četnými stánky s regionálními produkty, k bohatému programu přispělo i zpřístupnění zámku a prohlídky expozic „Království panenek“ nebo „Od verpánku k Baťovi".  Akce začala dopoledne průvodem z náměstí a končila až ve večerních hodinách.

„Řekněte, kdy se vám podaří si zazpívat spolu se Švejkem pod obrazem Císaře pána rakouskou hymnu…“ dodal radní Štefek. Nutno dodat, že spolu s ním zpíval i starosta města Martin Hujer a paní poslankyně Věra Kovářová…

Zámek koupilo město v roce  2003 a pomocí dotací začalo celý areál rekonstruovat. V současnosti se v zámku nachází mimo muzea i sídlo města a infocentrum, nedávno byla dokončena i nádherná zahrada a v blízké budoucnosti se chystá poslední etapa rekonstrukce věže a souvisejících budov.

Powered by FTS
Wednesday the 17th. (c) 2012-2024 Zdeněk Štefek