hhg5fdh4k3j

Dopis členům Rady Českého rozhlasu

Vytvořeno pátek 13. březen 2015 12:45

V reakci na aktuální situaci kolem prodeje zámku v Přerově nad Labem Českým rozhlasem jsem napsal 5. 3. dopis členům Rady ČRo. Zveřejňuji:

... vracím se k předchozímu mailu o zámku v Přerově nad Labem, který  zůstal bez reakce, a doplňuji aktuální informace. Středočeský kraj má ve městě Přerov nad Labem skanzen, který se zámkem geograficky, ale i historicky sousedí, a propojení obou objektů by mohlo znamenat evropskou raritu v podobě programu „V zámku a podzámčí“, obohaceného navíc o spolupráci s obcí Přerov nad Labem. 

Když Český rozhlas opětovně zahájil kroky k prodeji zámku, Rada Středočeského kraje 20. října 2014 schválila záměr odkoupení zámku v Přerově nad Labem a prvotní informaci o jeho využití. Rada zároveň pověřila hejtmana Středočeského Miloše Peteru jednat s Českým rozhlasem o podmínkách koupě a mě, radního pro kulturu a památkovou péči, jednat s městem Přerov nad Labem ohledně spolupráce a využití zámku.

Prvotní snaha několika jednání s Českým rozhlasem směřovala k bezúplatnému převodu na kraj, v druhé fázi na podmínky soutěže, které by zohledňovaly v parametrech nejen cenu, ale i záměr.

Spolupráce s městem se rozjela velmi slibně. Ve čtvrtek 13. listopadu jsem se sešel se starostou obce Přerov nad Labem Petrem Baumrukem. Obec potvrdila nabídku ke spolupráci v oblasti péče o zeleň, která zámek obklopuje. Pro provoz celého komplexu bude důležitá nejen revitalizace parku, ale i výstavba parkoviště, kterou by obec zrealizovala. Přerov nad Labem zároveň nabízí i spolupráci při vytváření historicko-umělecké expozice, má kontakty na další instituce spojené s osobou Ludvíka Salvátora Toskánského, který zámek i skanzen založil. Zároveň by chtěla obec využívat i prostory zámku pro samostatné akce nebo se podílet na aktivitách Polabského muzea – muzejní noci, dožínky, svatby, zasedání zastupitelstva, semináře.

Zastupitelstvo Středočeského kraje pak 8. prosince schválilo rozpočet kraje, kde je v Plánu investic na nákup zámku v Přerově nad Labem částka 20 milionu Kč.

16. prosince se pak Rada Středočeského kraje zabývala koncepcí využití zámku, která by měla sloužit jako příloha přihlášky do připravovaného výběrového řízení, a záměr schválila (přikládám schválené využití v příloze).

Rozpracovaný záměr ukazoval, že kraj má pro zámek a celý areál i se skanzenem velice pestré a bohaté využití. Samotný skanzen navštěvuje ročně přes 40.000 návštěvníků a jeho současné rozšiřování spolu se spojením se zámkem může Přerov nad Labem ještě více turisticky zatraktivnit. Koncepce se zabývá nejen významnými expozicemi, které by v zámku měly být umístěny, nejen kulturními akcemi, které budou v zámku a skanzenu realizovány, ale též předpokládanými náklady na provoz, opravy, i investice. Hlavním záměrem a cílem koncepce je zprovoznění zámku veřejnosti, a to formou různě pojatých expozic připomínající někdejší slávu nejen přerovského renesančního zámečku. Největším tematickým okruhem bude osobnost prince Ludvíka Salvátora Toskánského, které je s rekonstrukcí zámku i založením skanzenu spjatý. Expozice o této osobnosti včetně expozice jeho sbírek z množství cest, je velmi populární.

Dalším regionálním tématem je role zámku ve správě panství a velkostatku, jeho vlastní historie, kde své uplatnění najdou rozsáhlé sbírkové fondy Polabského muzea.

Mezi zajímavými expozicemi nebudou chybět ani sbírky prací bratří Kramolínů, Ludvíka Kuby, Aléna Diviše, J. P. Dantana a dalších, tedy umělecko-řemeslné sbírky, nelze zapomínat ani na expozici polabské přírody, která je v dnešní době z velké části nepřístupná veřejnosti a je uložena v depozitářích.

Počítá se i s krátkodobými výstavami a s edukativními a interaktivními aktivitami. Zámek i skanzen poslouží pro provázané akce během muzejních nocí, dnů Středočeského kraje, Dnů evropského dědictví, aktivitám o vánocích a velikonocích i dnům tradičních řemesel.

Své využití najde i bývalá kaple a rytířský sál, který by měl sloužit jako víceúčelový sál i pro reprezentativní akce. Část zámku je možné též využít pro zřízení prostoru pro gastronomické služby.

Záměr uvádí i stručně, že investice do nákupu zámku nebudou jedinými výdaji kraje, že zámek bude potřebovat minimálně dalších 30 milionů na opravy a pak samozřejmě i určitou částku na vybavení, expozice i vlastní provoz.

24. února 2015 vyhlásil Český rozhlas veřejné výběrové řízení na prodej zámku. Kritériem pro účastníky řízení je podle dostupných informací nejvyšší nabídnutá kupní cena, její minimum je stanoveno na 21 800 000,- Kč. Záměr je zmíněn, ale „nebodován…“ Nabídky musí uchazeči podat nejpozději do 3. 4. 2015 do 12:00 hod v souladu s podmínkami prodeje.

... rád bych se zeptal, jaký je aktuální názor Rady na problematiku prodeje zámku v Přerově nad Labem.

...

a přidávám původní dotaz z 20.11. - bez odpovědi...

 

Vážený pane předsedo,

obracím se na Vás ve věci zámku v Přerově nad Labem, který v současnosti patří Českému rozhlasu. Po vyřešení restitučních nároků je nyní na pořadu dne prodej tohoto zámku.

Máme ve městě Přerov nad Labem skanzen, který se zámkem geograficky, ale i historicky sousedí, a propojení obou objektů by mohlo znamenat evropskou raritu v podobě programu „V zámku a podzámčí“, obohaceného navíc o spolupráci s obcí Přerov nad Labem (koncepci využití mohu zaslat). Z tohoto důvodu také kraj projevil o zámek zájem, obzvláště v době, kdy hrozilo, že ho získá pro vlastní potřeby soukromník, který by ho i mohl znepřístupnit pro veřejnost, což by jistě byla škoda. V letošním roce Středočeský kraj odsouhlasil i záměr zámek získat a pověřil pana hejtmana Miloše Peteru jednat s Českým rozhlasem a mne jako radního pro kulturu a památkovou péči jednat o spolupráci s Přerovem nad Labem. Zároveň naše Polabské muzeum rozpracovává do podrobností záměr využití zámku.

V současné době bude nabízet Český rozhlas zámek v soutěži, pravděpodobně za minimální cenu dle nového znaleckého posudku cca 21 milionů korun a my již víme, že budeme muset v případě koupě vynaložit obdobnou částku do rekonstrukce, další prostředky do expozice a miliony ročně do provozu. Nelehké rozhodování, že?

Dám stranou můj soukromý názor, že Český rozhlas jako veřejnoprávní instituce, pokud se zbavuje zbytného majetku, mohl by pro účely právě veřejného zájmu realizovat převod na kraj bezúplatně, je to přece jen pomyslné přesouvání peněz z jedné kapsy státního kabátu do druhé…

Ale v zákoně 484/1991 Sb. o Českém rozhlase je „(7) K pronájmu nemovitostí na dobu delší než 3 měsíce nebo ke zcizení, popřípadě zatížení nemovitostí nebo jejich částí potřebuje generální ředitel předchozí souhlas Rady, jinak je právní úkon neplatný.“.

Rád bych se tedy zeptal, jaký je aktuální názor Rady na problematiku zámku v Přerově nad Labem.

Děkuji za odpověď.

S upřímným pozdravem...

 

 

Powered by FTS
Friday the 17th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek