Tykve v nás

Máme tu Halloween, Valentýna, Dny matek, vánočního Santu, spoustu nových svátků či svátků v novém hávu. Ale kupodivu nejsme v Americe nebo nějaké anglosaské zemi, ale v středoevropské kotlině, kde se nachází slovanská země česká. Přestože jsou kořeny mnoha svátků zřejmě společné, v závislosti na historickém vývoji každé země je jejich současná podoba značně odlišná.

Číst dál...

Tak oslavujeme 28. říjen

Tak oslavujeme 28. říjen. Den vzniku samostatného československého státu. Je to trochu paradox. Připomínáme si slavné dny státu, který již neexistuje. A připomínají si to i ti, co společný stát rozbili. Jinou metodou než třeba byla rozbita Jugoslávie, pravda. Nebylo třeba bomb, nebylo třeba vyvolávat vzájemnou nesnášenlivost. „Rozděl a panuj“ fungovalo dobře. Ale rozbili, proti tehdejší vůli občanů a bez politického mandátu.

Číst dál...

Co se povedlo v oblasti kultury a památkové péče III.

V tomto díle se budu věnovat provozním příspěvkům krajských organizací. Mým cílem bylo je nikoliv neuváženě navyšovat, ale zajistit dostatečné množství prostředků pro provoz a zároveň realizovat řadu úsporných opatření. Výchozí strav byl neúnosný, organizace byly podfinancované, některé pobočky na hranici životnosti. To samé se týkalo tabulkových mezd – ostatně kultura je na tom v této oblasti celostátně špatně.

Číst dál...

Co se povedlo v oblasti kultury a památkové péče II.

Druhou oblastí, které poslední 4 roky přinesly pozitivní posun, jsou prostředky směřující do kultury a památkové péče mimo krajské instituce. K tomu byly určeny zejména fondy, které ale nebyly první rok vlivem ekonomické krize a pak i kvůli povodním vyhlášeny. Fond kultury a obnovy památek se zaměřoval na pět oblastí – podporu obnovy kulturních památek, podporu drobných památek, podporu kultury, historických akcí a slavností, podporu obecních knihoven a podporu profesionálních divadel.

Číst dál...

Co se povedlo v oblasti kultury a památkové péče I.

Volební období 2012 – 2016 skončilo a je na čase shrnout výsledky mého čtyřletého působení na pozici radního pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje.  První oblastí, ve které se podařilo vykonat hodně práce, byla oblast koncepčního řešení problematiky. Na začátku jsem zpracoval Středočeskou koncepcí resortu kultury v současné době krize, která obsahovala opatření pro zefektivnění hospodaření, snížení provozních nákladů i zvýšení příjmů. Rada kraje jí vzala na vědomí a řada opatření se průběžně realizovala.

Číst dál...

Powered by FTS
Monday the 24th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek