hhg5fdh4k3j

Fara v Dolní Krupé se začne opravovat

Vytvořeno pondělí 25. srpen 2014 6:05

V pátek 22. srpna navštívil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek Dolní Krupou, aby společně se starostou obce Lukášem Nedvědem prodiskutoval spolupráci při rozvoji obce a při využití místní fary.

 

„Faru koupil v roce 2012 od Biskupství litoměřického Středočeský kraj a svěřil jí do péče Muzeu Mladoboleslavska. V dalším roce uvolnil prostředky na odstranění jejího havarijního stavu, rekonstrukce by měla začít v nejbližších dnech. Fara a související objekty by po rekonstrukci a dovybavení měly sloužit nejen jako prostor pro expozici o životě na venkovské faře, ale i jako turistické infocentrum a kulturní centrum obce, kde by probíhala celá řada aktivit, třeba i s možností využít farní a černou kuchyni.“ sdělil radní Štefek.

V nejbližším okolí roubené barokní stavby z roku 1785 by bylo možné návštěvníkům ukázat i kostelíček, chov hospodářských zvířat, pěstování ovoce starých místních odrůd, zeleniny a bylinek.

Fara je patrovou stavbou s mansardovou střechou krytou dřevěným šindelem.  Celý areál fary, kostela a zvonice i socha sv. Jana Nepomuckého je památkově chráněn a je cílem mnoha návštěvníků. Turistickému ruchu v oblasti jistě přispěje i projekt obce - revitalizace návesního prostoru, již brzy oživené multifunkční turistické centrum na Vrchbělé i spolupráce s okolními obcemi.

Powered by FTS
Sunday the 14th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek