hhg5fdh4k3j

Jízdné zdarma pro žáky, studenty a seniory 65+

Vytisknout
Datum zveřejnění

27. srpna se koná 15. zastupitelstvo Středočeského kraje.

Jako zastupitelé za KSČM vnímáme jako zásadní zejména „žákovské jízdné“, posun ve věci ukončení patového stavu využití BVVP Mladá, rozdělení dalších prostředků na obnovu památek a vodohospodářskou infrastrukturu a rozdělení dalších získaných prostředků ze sdílených daní.

 

V případě individuálních dotací – např. projektu tísňových tlačítek pro seniory v Benešově, kdy kraj jenom bez konkrétního programu či výzvy daruje Městu Benešov 200 tisíc korun – významně zvedáme obočí a očekáváme, že to jsou pilotní projekty, po kterých budou otevřeny tematické programy pro všechna města a obce v kraji s významnou kumulovanou částkou k přerozdělení.

V bodu podpory SBD Svatopluk chápeme situaci lidí zapříčiněnou naším nefungujícím soudním systémem, ale vidíme zde řadu nedostatků. „Očekáváme, že se kraj také postaví třeba za obyvatele někdejších bytů OKD na Kladensku, kteří byli ze svých bytů doslova vyhnáni realitní firmou, která byty získala od Bakalovy OKD, aniž by za ně zaplatila korunu. Důsledky pro tyto lidi znamenaly celou řadu tragédií a zničených lidských osudů,“ poznamenal zastupitel Zdeněk Milata.

„Konečně můžeme ale ohlásit uskutečnění části programového prohlášení Rady kraje a současně naplnění jedné z našich hlavních podmínek podpory – dojíždění do základních a středních škol zdarma. Bonusem k tomu je pak cestování zdarma i pro seniory od 65 let,“ uvedl předseda Výboru pro dopravu Ivan Cinka. „Těší nás, že byl zohledněn i náš návrh, aby se nekompenzovala jen cesta do středních škol našeho kraje, jak tomu bylo v minulém systému takzvaného žákovského jízdného, ale i do škol mimo kraj. Hradí se samozřejmě jen cesta v pásmech a zónách na území kraje,“ uvedl Cinka a dodal: „Naše představivost tím samozřejmě nekončí, dovedeme si představit, že by takto mohli cestovat i středočeští vysokoškoláci, ale vše je záležitostí času, potřeby všeobecnější shody a pak také financí.“

Nespokojenost naopak vyjádřil s tím, že se jízdné bude žákům, studentům a seniorům muset opět proplácet zpětně. „Žel, prováděcí předpisy ministerstva dopravy ke státním slevám prakticky neumožňují další krajské slevy. Nesmíme je promítnout do tarifu, tedy zavést nulový tarif a hradit ztráty přímo dopravců, to bychom v kraji přišli o 75procentní kompenzaci státu,“ vysvětlil Cinka. „Těmto podmínkám ministerstva nerozumím, nechápu, jaký mají smysl,“ dodal.

Celkem se na Středočeské jízdné pro žáky, studenty a seniory počítá necelých 60 mil. Kč/rok. Žáci a studenti (jejich zákonní zástupci) budou o kompenzaci jízdného žádat elektronicky, důchodci pak budou mít tuto možnost navíc i v papírové formě. Proplácí se jen časové jízdné – čtvrtletní a roční. „Nyní se dolaďuje celý systém tak, aby zažádání bylo co nejjednodušší, žáci a studenti například nebudou potřebovat potvrzení ze školy, s tou bude komunikovat kraj, a aby vyřizování žádostí včetně proplácení bylo co nejrychlejší,“ uzavřel Cinka.

Po letech sporů se společností Mladá RP bude na zastupitelstvu projednána také dohoda o narovnání, která odblokuje kraji využívání celého prostoru. „Pře se společností Mladá RP tím nekončí, ale zároveň kraji umožní oblast hospodářsky rozvíjet. Jedním z dlouhodobých zájemců je společnost Valeo autoklimatizace, kde je navrženo uzavřít memorandum, k němuž máme ale výhrady,“ vysvětlil další body předseda Komise pro majetek Pavel Hubený. „Upřednostnili bychom před salámovou metodou schválený dlouhodobý záměr využití celého prostoru“, dodal.

V souladu s prioritami KSČM zastupitelstvo také schvaluje další prostředky na rozvoj obcí.“ 33 obcí bylo úspěšných ve Fondu obnovy venkova, dalších 26 milionů šlo na vodohospodářskou infrastrukturu, 27 milionů bude rozděleno na obnovu památek určených ke společenskému využití, bude vyhlášen i další program na školy a školky v celkovém objemu 20 milionů Kč,“ vyjmenoval příklady předseda klubu Zdeněk Štefek a upřesnil i další materiál: „Důležité pro nás je také systémové rozdělení 600 milionů, které jsme získali ze sdílených daní. Směřují zejména do dopravy, na obnovu majetku ve školství, kultuře, zdravotnictví a v sociální oblast a na spolufinancování evropských a domácích projektů.“

 

TIskový zpráva klubu před konáním 15. zastupitelstva Středočeského kraje, video z tiskové konference je na 

https://www.youtube.com/watch?v=JOQUW4AbluA&feature=youtu.be

Sunday the 14th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek