Radní Štefek jednal s obcí Přerov nad Labem o spolupráci při využití zámku

Vytisknout
Datum zveřejnění

Radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek se ve čtvrtek 13. listopadu sešel se starostou obce Přerov nad Labem Petrem Baumrukem, aby projednal spolupráci při využití tamního zámku. „Rada kraje schválila záměr koupě zámku v Přerově nad Labem od Českého rozhlasu, v současné době se mimo jednání o podmínkách koupě rozpracovává v Polabském muzeu podrobné využití zámku. V sousedství je totiž naše muzeum lidových staveb (skanzen), jehož propojením se zámkem vznikne v Evropě jedinečný komplex typu „V zámku a podzámčí“. Dnes jsme udělali navíc krok i k dohodě o spolupráci s obcí, která chce zámek taktéž víceúčelově využívat.“ sdělil radní Štefek.

 

„Jsme rádi, že Středočeský kraj potvrdil svůj zájem o využití zámku, má pro naši obec spolu se skanzenem klíčovou roli, pro kulturní život i pro cestovní ruch.“ potvrdil starosta obce Baumruk.

Obec nabídla spolupráci v oblasti péče o zeleň, která zámek obklopuje. Pro provoz celého komplexu bude důležitá nejen revitalizace parku, ale i výstavba parkoviště, kterou by obec zrealizovala.

Přerov nad Labem zároveň nabízí i spolupráci při vytváření historicko-umělecké expozice, má kontakty na další instituce spojené s osobou Ludvíka Salvátora Toskánského, který zámek i skanzen založil.

Zároveň by chtěla obec využívat i prostory zámku pro samostatné akce nebo se podílet na aktivitách Polabského muzea – muzejní noci, dožínky, svatby, zasedání zastupitelstva, semináře.

„Zámek společně se skanzenem musí žít kulturním a společenským životem. To je náš společný cíl. Nyní budeme návrhy finalizovat do podoby smlouvy nebo memoranda o spolupráci.“ dodal radní Štefek.

V zámku by měla být mimo expozice věnované princi Salvátoru Toskánskému i výstava o vývoji správy Polabí a další výstavy z depozitářů muzea. Zámek by poskytoval muzeu i určité další zázemí, konferenční a multifunkční sál.

Tuesday the 7th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek