hhg5fdh4k3j

Středočeský kraj se zapojí do oslav narození Karla IV.

Vytvořeno středa 27. srpen 2014 8:41

Rada kraje projednala 25. srpna zapojení Středočeského kraje do oslav 700. narození největšího Čecha, Karla IV., které si připomene Česká republika v roce 2016. „Celonárodní oslavy pod záštitou řady osobností, mimo jiné prezidenta republiky, předsedy vlády, ministra kultury, školství, místního rozvoje a zahraničí budou probíhat od roku 2014 do roku 2017. Jsem rád, že Středočeský kraj, který je s Karlem IV. spojen dost výrazně, se do oslav také zapojí,“ řekl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Nositelem projektu je Spolek Otec vlasti Karel IV., který je iniciátorem oslav a členem prestižní Národní komise, která výročí na národní úrovni zaštiťuje a koordinuje. Spolek spolupracuje i s mnohými odbornými institucemi jako je Akademie věd nebo Národní památkový ústav.

„Středočeský kraj si připomene Karla IV. nejen přes své kulturní instituce, ale chce poskytnout i určitou finanční podporu oslavám v rámci rozpočtu roku 2015.“ dodal Štefek.

Přípravy národních oslav 700. výročí narození Karla IV. zahájila v květnu 2014 Národní komise sdružující mimo jiné předsedy obou komor Parlamentu ČR, předsedu vlády, zástupce Akademie věd ČR, rektora Univerzity Karlovy, církevní představitele a další přední osobnosti českého veřejného života. V rámci oslav proběhne řada celostátních a několik stovek menších akcí.

První z realizovaných akcí byla odstartována 15. června na Karlově náměstí v Praze, kde vyrostla zeď Otce vlasti, kam kolemjdoucí mohli psát své životní cíle. Datum nebyl zvolen náhodně, ale přesně 700 dnů před 700. výročím narození českého krále v květnu 2016. Po červenci putuje zeď po dalších městech, které se do projektu 700. výročí narození Karla IV. zapojily.

V rámci projektu vzniknou i aktivity, které bude možné využít dlouhá desetiletí – dokumentární pořady, putovní výstavy, multimediální encyklopedie a celovečerní film.

Powered by FTS
Sunday the 14th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek