hhg5fdh4k3j

Oslavy 20 let skanzenu Mayrau začaly

Vytvořeno úterý 26. srpen 2014 5:09

V sobotu 23. srpna se v prostorách Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna konal bohatý kulturní program, který přilákal stovky návštěvníků. „Akce se konala při příležitosti 20. výročí otevření skanzenu a 140. výročí dolu Mayrau. Tato výročí připomíná i výstava, která byla malou vernisáží v sobotu též zahájena.“ představil akci radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který Mayrau stejně jako náměstek hejtmana Zdeněk Syblík nebo radní Karel Horčička navštívil.

 

Mimo pravidelných prohlídek skanzenu byly k vidění i nově otevřené prostory, které jsou hojně využívány i k natáčení filmů, program doplňovala i výstava historických vozidel a motocyklů. Hudebně zdařilý byl i koncert skupiny "Kupa" a večerní koncert skupiny "THE BEATLES REVIVAL - BROUCI BAND". Oslava byla zakončena ohňostrojem.

„Naším cílem po 20 letech je i nadále rozvíjet Mayrovku, schválili jsme podání žádosti do norských fondů na rekonstrukci těžební věže a depozitáře, letos poprvé při Dni horníků pojede i vláček z Prahy přes Pražský Semmering a Kladno přímo do skanzenu a další projekty nás ještě čekají.“ dodal Štefek.

Mayrau představuje ojedinělou památku na hornickou historii kladenského revíru. Základní prohlídka začíná u cechovny a pokračuje řetízkovými šatnami, lampovnou k jámové budově dolu.

Jámy byly sice zasypány v roce 1998, ale přes štolu v kopci Homole je možné se do kladenského podzemí stejně dostat. Mezi navštěvované atrakce patří i budova Dýmnice, která sloužila k cvičení záchranářů až do roku 2002. Mimořádné jsou též tří těžní stroje, z nichž stroj Ringhoffer může být předváděn v pohybu. Nechybí ani expozice zkamenělin a minerálů z oblasti a navštěvované je též strašidelné podzemí.

Powered by FTS
Monday the 20th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek