hhg5fdh4k3j

V Muzeu v Bělé pod Bezdězem

Vytvořeno pondělí 25. srpen 2014 5:42

V pátek 22. srpna navštívil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek pobočku Mladoboleslavského muzea, muzeum v Bělé pod Bezdězem, které se nachází v prvním patře raně barokního zámku. „Muzeum nabízí na relativně malém prostoru tematicky pestré expozice a i další bohatý program, od přednášek po antikvariát a plní tak i určitou roli místního komunitního centra. Mimo prohlídky expozic jsme řešili i otázku modernizace mobiliáře, což je úkol, který trápí většinu kulturních institucí kraje.“ shrnul téma návštěvy radní Štefek.

 

Společně s vedoucí pobočky Kateřinou Jeníčkovou shlédl výstavu „UBER PLYN! Legendární angličáci a nejen oni“ ze soukromé sbírky pana Antonína Maciolka, jejíž základem jsou modely značky Matchbox, a výstavku „MARIÁNSKÁ ÚCTA V PODBEZDĚZÍ“ zaměřenou zejména na mariánské poutě a poutnickou tradici v kraji.

Inspirativní byla též prohlídka expozice lidové architektury na Bělsku, která čerpá zejména z dobových fotografií a kreseb, které jsou poprvé představeny veřejnosti. Nabízí tak zajímavé srovnání stavu a vzhledu zdejších obcí v rozmezí posledních 100 let.

„Muzeum se snaží oslovit všechny generace, takže součástí výstav jsou i interaktivní hry pro malé i odrostlejší návštěvníky.“ doplnil obraz výstav radní Štefek.

Aktuální je též expozice věnovaná 1. světové válce, která je zaměřena např. na rakousko-uherské vojenské jednotky v regionu, čs. legie, průběh války a oběti na Bělsku nebo na okolnosti vzniku pomníku padlým v Bělé pod Bezdězem.

Muzeum má bohatou historii, bylo založeno na přelomu let 1906 a 1907. Více informací se dozvíte na stránkách http://www.muzeumbela.cz/.

 

 

Powered by FTS
Sunday the 14th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek