hhg5fdh4k3j

Z Císařského dne v Kolíně

Vytvořeno úterý 19. srpen 2014 5:03

Na Kmochově ostrově se v sobotu 16. srpna vrátil čas do začátku 20. století, do doby starého habsburského mocnářství a první světové války. Císařský den se konal za podpory města Kolín i Středočeského kraje a zúčastnil se ho i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

 

„Nepřipomínáme si letos na řadě míst velkou válku jen kvůli kulatému výročí jejího zahájení, ale abychom i přes dobovou atmosféru a historické paralely zdvihli prst i v současnosti. I dnes se válčí o nová území, nové trhy, zdroje nerostných surovin, strategický vliv. Mnohde modernějšími zbraněmi, pravda, ale nevinní umírají stále.“ komentoval akci radní Štefek a doplnil: „Středočeský kraj podpořil akci z Fondu kultury a obnovy památek částkou 70.000 korun.“

Dobu připomínaly nejen vojenské ukázky jednotek Habsburské armády, vojenský tábor z roku 1914, polní kuchyně a pekárna, ale i turecká čajovna, historický fotoateliér, velocipedy a samozřejmě i secesní tance, charleston, jarmareční písně, flašinet, dobová módní přehlídka. Program v hlavním podání SHŠ Pánů z Kolína dokonce moderoval sám dobrý voják Švejk.

Powered by FTS
Monday the 20th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek