hhg5fdh4k3j

V digitalizačním centru Vysočiny za dalšími inspiracemi

Vytvořeno středa 6. srpen 2014 6:22

Do Havlíčkova Brodu se v úterý 5. srpna vypravili zástupci Středočeské kraje, aby si prohlédli digitalizační centrum kraje Vysočina. V suterénu Střední průmyslové školy stavební má tamní krajský úřad pracoviště se dvěma moderními skenery, které převádí do digitální podoby historicky významná regionální periodika a monografie z fondů Krajské knihovny Vysočiny, archivů, muzeí a další dokumenty.

 

„V rámci Integrovaného operačního programu č. 19 realizuje Středočeský kraj projekt dodávky skenovací linky, která bude společně s dalšími projekty - dodávkou optického propojení technologického centra kraje a dodávka rozšíření technologického centra kraje, dodávkou software pro evidenci katalogu kulturního dědictví a dodávkou software pro zpřístupnění digitálního obsahu tvořit významný základ pro zpřístupňování kulturního dědictví veřejnosti, včetně zveřejňování obecních kronik. Proto se jezdíme inspirovat různými fungujícími modely, abychom našli to nejlepší řešení pro náš kraj.“ sdělil po návratu z Vysočiny radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Jeden ze skenerů je robot, který umožňuje plně automatický režim snímání knih do velikosti formátu A3, převádí knižní dokumenty rychlostí okolo 1400 stran za hodinu. Druhá linka umožňuje převod velkých předloh až do formátu A0. 

Pracovníci kraje, mezi kterými nechyběl ani ředitel Středočeské vědecké knihovny Jiří Mika, se ale nezajímali jen o skenery, ale o celý proces digitalizace a uchovávání dat. Zpřístupnění zpracovaných dat je pak stejným cílem obou krajů.

Powered by FTS
Sunday the 14th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek