binance referral code

Letní výstavy v Roztokách u Prahy

Vytvořeno pátek 1. srpen 2014 15:04

První srpnový den se ve velké výstavní síni Středočeského muzea v Roztokách otevřel nevídaný svět. Odhalení nečekaného a fascinujícího světa rostlin v mikroskopickém měřítku se zúčastnil i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

„Autor vystavovaných fotografií Viktor Sýkora předvádí skutečné zázraky přírody, člověk pozná, že reálný mikrosvět daleko předčí naše největší fantazie.“ komentoval výstavu radní Štefek.

Vystavované fotografie vznikly dvěma technicky odlišnými přístupy: světelnou mikroskopií a skenovací elektronovou mikroskopií.

Viktor Sýkora je fotograf a vědecký pracovník, který pracuje na 1. lékařské fakultě UK v Praze, ukázky z jeho díla je možné shlédnout i na www.viktorphoto.eu .

Návštěvníci se budou moci pokochat novou výstavou až do 26. října.

Do 9. listopadu je v muzeu k vidění i další zajímavá výstava, „Od bezu k šafránu - Barvířské rostliny“, kde se může každý nejen seznámit s historií barvení a rostlinami, z kterých se přírodní barviva vyrábí, ale též si sám celý proces vyzkoušet.  Výstava z říše rostlin je tematicky obsáhlá a pestrobarevná - barevně rozdělená podle toho, jak barvířské rostliny přírodní látku zabarví.  Výstavu ještě 16. srpna a  13. září doplní barvířské dílny pod vedením muzejní botaničky a autorky výstavy Veroniky Dlouhé.

„Dnešní člověk zná jen barvící „éčka“, ale co je pod modrou, červenou, zelenou, hnědou, žlutou barvou, to si uvědomí až po této výstavě. A mnohdy to bude zjištění šokující…“ neprozradil postupy radní Štefek, kterého doprovázela ředitelka muzea Zita Suchánková.

Aktuální program Středočeského muzea v Roztokách, včetně nabídky nově zrekonstruovaného zámku, naleznete na stránkách http://www.muzeum-roztoky.cz/.

Powered by FTS
Sunday the 24th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek