Z kutnohorského podvečera s regionální literaturou

Vytvořeno čtvrtek 30. leden 2014 8:19

V kongresovém sále kutnohorského hotelu U Kata se konal již XI. podvečer s regionální literaturou. Tématem lednového středečního setkání byla knížka jedné z prvních českých učitelek, Marie Vondrové Fastrové „Paměti z Fastrova mlýna“, tedy z mlýna, který se nachází přímo pod Jezuitskou kolejí.

Tyto podvečery podporované i Fondem hejtmana Středočeského kraje si získávají stále větší pozornost veřejnosti, tentokrát bylo dokonce nutné dvakrát dopřinést židle a příště prý „se sejdeme v divadle a pak v O2 aréně“, jak sdělil organizátor Vladimír Císař.

„Kniha vyšlá v roce 1948 je vlastně rodovou kronikou mlynářského rodu Fastrů, kteří se z Domažlic přistěhovali do Kutné Hory. Je poutavým vyprávěním založeným na archivních pramenech, vzpomínkách pamětníků i vlastní zkušenosti autorky. Dokresluje historický obraz Kutnohorska včetně role města a slavných osob s ním spojených v době národního obrození, především Karla Havlíčka Borovského. Určitě mne tento večer inspiroval k tomu, abych si knihu přečetl.“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který se akce účastnil.

Na programu večera byl přednes ukázek z knihy v podání Miroslava Štrobla a Zuzany Trnkové, referát o historii mlýnů v Kutné Hoře od Pavla Nováka, dokumentární film o knize, vystoupení kutnohorského pěveckého a instrumentálního souboru CANTICA či příspěvky různých pamětníků.

Powered by FTS
Monday the 24th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek